Úpolové sporty pro děti

Úpoly jsou tělesná cvičení, v nichž se v přímém střetnutí s protivníkem usiluje o překonání jeho odporu či jeho přemožení. Dochází v nich ke vzájemnému kontaktu s protivníkem, v některých případech prostřednictvím zbraní. Společným znakem většiny úpolů je vývoj z válečných a bojových dovedností.

Úpolové sporty jsou charakteristické přesným vymezením pravidel, evidencí výsledků soutěží a pravidelným konáním soutěží různého významu. Některé z nich jsou součástí olympijských her (box, judo, zápas) a konají se v nich všechny další soutěže, mistrovství světa, evropy či vlastního státu.

Sportovní úpoly, z nichž některé užívají ochranné pomůcky, dělíme na tyto formy:

 • sportovní úpoly s užitím zejména úderů částmi těla (box, francouzský box, různé druhy karate, thajský box)
 • sportovní úpoly s užitím zejména chvatů a znehybnění (judo, různé druhy zápasu, sumo)
 • sportovní úpoly s užitím zejména zásahů zbraněmi (šerm, kendó, arnis).

U nás se děti naučí sebekontrole, základům gymnastiky a osvojí si typické techniky Grapplingu.

Grappling:

Grappling je disciplína, jejímž cílem je za pomocí takzvaných submission technik (technika nutící soupeře vzdát zápas) zvítězit nad protivníkem, a to jak v boji vestoje, tak na zemi. Zahrnuje v sobě široké spektrum rozličných hmatů, chvatů, pohybů, úniků, porazů a hodů z nejrůznějších úpolových sportů. Ponejvíce si pak vybírá techniky z juda, ruského samba, řeckořímského zápasu a brazilského jiu-jitsu. S výjimkou úderů a kopů je zde vše povoleno. Grappling je tedy jak samostatná soutěžní disciplína (asociace: ADCC, Grapplers Quest, FILA), tak jedna ze čtyř základních složek pro MMA (Mixed Martial Arts), které je v současné době na vzestupu oblíbenosti po celém světě. Mezi asociacemi sdružujícími MMA jsou například UFC, Strikeforce, K-1 (Dream). Grapplingová příprava je tedy nedílnou součástí MMA a řekl bych, že i v mnoha ohledech jeho nejsložitější částí.

Základní dělení a pojmy

Hovoříme-li o čtyřech základních složkách tréninku pro MMA, pak tím rozumíme:

 • stand up striking – údery a kopy převzaté opět z jiných sportů, především z thaiboxu, boxu, taekwonda
 • wrestling – osvojení si technik, jak účinně přemístit boj na zem
 • ground fight – boj na zemi skládající se z různých úniků, finálních technik a úderů
 • fitness příprava – budování síly a výbušnosti.

Grappling potom chápejme jako souhrn wrestlingu a ground fightu (zde tedy bez úderů). Chce-li být závodník MMA komplexní a nemít žádnou slabinu, nesmí opomíjet ani jedinou z těchto třech výše uvedených složek. Jedno bez druhého nikdy nepřinese maximální výsledky.

Grapplingové techniky jsou na soutěžích bodovány a lze je rozdělit do několika základních typů:

Porazy (takedown) a hody(throws) jsou techniky sloužící k přesunu soupeře z postoje na zem (poraz, strh, povalení, přehození, vychýlení, rozhození soupeřovy rovnováhy). Úkolem těchto pohybů je zajistit si po dokončení stabilní a takticky výhodnou výchozí pozici pro pokračování zápasu na zemi.

Úniky (escape) a přetočení(sweep) jsou povětšinou únikové pohyby nebo manévry využívané v případě nevýhodné či nebezpečné pozice. To znamená vykonat takovou změnu pozice, která z nevýhodné učiní výhodnou pozici, ze které můžeme soupeři nasadit jednu z mnoha finálních technik.

Finální techniky(škrcení, páčení, lámání) jsou techniky vedoucí k ukončení zápasu vzdáním se soupeře.

Výše uvedené je samozřejmě pouze základní rozdělení. Jednotlivé techniky a pohyby se během zápasu stále střídají, to znamená, že zakončit můžeme zápas i v postoji například škrcením (guillotine choke). Samozřejmostí je rozdělení do váhových kategorií, jako je tomu i v ostatních úpolových sportech. Každá asociace, která závody pořádá, má však poněkud odlišné váhové členění. Jako příklad zde uvedu rozdělení z posledních závodů: 57 kg, 62 kg, 68 kg, 74 kg, 82 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg a open (to jest bez rozdílu váhy).

 

Závěr

Co říci závěrem k tomuto rychle se rozvíjejícímu sportu? Možná trochu klišovité, ale v tomto případě bezvýhradně platící, že kdo jednou zkusí, již nebude chtít jinak. :-) Protože v kterém jiném sportovním zápolení spolu mohou poměřit síly závodníci, kteří jsou postavou a silovými dispozicemi natolik odlišní, že tomu hůře geneticky vybavenému nedáte na první pohled nejmenší šanci na úspěch? V grapplingu se tyto rozdíly ve velké míře stírají a zvítězí vždy ten, kdo je lépe připravený, a nikoliv ten silnější.
Často pro děti pořádáme zajímávé výukové akce, které jim spestří a obohatí trénink. Nejčerstvější novinky o plánovaných akcích můžeme sledovat v následujícím přehledu.

V měsíci září a říjen provádíme stálý NÁBOR dětí do grapplingu. O vaše děti se bude starat team odborníků a profesionálních závodníku tohoto úpolového sportu.

NÁBOR DĚTÍ ROSICE U BRNA – ZÁŘÍ 2014

Napsáno 11. 8. 2014 v 11:46. Autorem je Lubomír Medo
Nábor dětí do kroužku sebeobrany a úpolových sportů v SVČ Rosice. Rozvoj pohybových schopností a dovedností. Teoretická a psychologická příprava. ...
přečti si celý zápisek ...

 

 • úterý mladší přípravka od 15:30 hod. do 17:00 hod.
 • úterý starší přípravka od 17:00 hod. do 18:30 hod.
 • středa mladší příprava od 17:30 hod. do 19:00 hod.
 • čtvrtek starší přípravka od 15:30 hod. do 17:30 hod.
 • Místo: SVČ Rosice u Brna – www.svcrosice.cz
 • Děti ve věku od: 6 let do 15 let
 • S sebou:
  • tepláky, triko nebo mikina s dlouhým rukávem
  • ručník na pot, dostatek pití
  • tenisový míček, švihadlo, boxerky, 2 x tyč o délce 60 až 70 cm.
  • Kimono na BJJ nebo Judo